Blog Juliana Strzałkowskiego

Rozwój osobisty, duchowość, coaching, psychologia, filozofia praktyczna, metody, techniki, narzędzia, refleksje…

Artykuły publikowane poza blogiem

W tym miejscu dzielę się z Wami linkami do moich artykułów, które publikowałem poza blogiem (kliknij na tytuł, aby przejść do strony lub pobrać): 

Artykuły eksperckie:

Artykuły naukowe:

  • Czy bycie idealnym jest możliwe? Odpowiedź z perspektywy psychologii głębi Carla Gustava Junga (artykuł pochodzi z monografii naukowej Człowiek humanoidalny, humanistyczny, czy humanitarny? Red. B. Kuklińska, M. Gudowska. Lublin 2020) – artykuł naukowy pokazujący ludzkie dążenie do bycia idealnym w perspektywie psychologii analitycznej Carla Gustava Junga. Idealność rozpatrywana jest w kontekście relacji świadomość-nieświadomość. Analiza dotyczy podstawowych pojęć z zakresu Jungowskiej psychologii głębi, czyli persony, typów psychologicznych, kompleksów, archetypów oraz procesu indywiduacji. 
  • Świat alternatywny na kozetce – marzenie senne i Jung (artykuł pochodzi z monografii naukowej Przekraczanie granic. Triumf wyobraźni. Red. B. Kuklińska, M. Gudowska. A. Gudowski. Lublin 2018) – Artykuł naukowy poświęcony psychologii analitycznej Carla Gustava Junga. Czytelnik znajdzie w nim zaproponowany przez szwajcarskiego psychologa opis struktury psychicznej, a także sposoby pracy z marzeniami sennymi. Materiał teoretyczny opatrzony jest przykładami z pracy klinicznej Junga i współczesnego psychologia analitycznego – Ole Vedfelta.
  • Koncepcja duszy Stanisława Przybyszewskiego na tle wybranych szkół psychologii głębi (artykuł z monografii naukowej Doczesne przygody ciała i ducha Red. B. Kulińska, M. Gudowska, A. Gudowski. Lublin 2016) – w tekście zestawiam poglądy Stanisława Przybyszewskiego (niedoszłego psychiatry i pisarza młodopolskiego) z psychoanalizą Freuda, psychologią analityczną Junga i psychologią archetypową Hillmana. Być może, gdyby nie został on wykreślony z listy studentów psychiatrii, stworzyłby jeden z ciekawszych systemów psychologicznych, który wyprzedziłby wiele przemyśleń i badań wyżej wspomnianych postaci…

Recenzje książek naukowych i popularnonaukowych dla działu Idee w internetowym dwutygodniku kulturalnym artPAPIER: 

Wywiady:

<span>%d</span> blogerów lubi to: