W tym miejscu chciałbym się podzielić z Tobą moimi aktywnościami poza blogiem. A są to (kliknij na nazwę, żeby przejść do źródła):
Udział w podcastach, wywiadach i vlogach:
-
O czym jest ósma z 12 Życiowych Zasad Petersona? – Julian Strzałkowski – uczestniczyłem w ósmym odcinku, organizowanego przez Fundację Alegoria podcastu na temat 12 Zasad Życiowych Jordana Petersona. Rozmowa dotyczyła zasady „Mów prawdę – a przynajmniej nie kłam”.
- #DajSięZainspirować: Carl Gustav Jung – wraz z dr. hab. Mirosławem Pirógiem byliśmy gośćmi w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Facebookowym cyklu #DajSięZainspirować. Rozmawialiśmy na temat osoby Carla Gustava Junga oraz ważnych jubileuszy związanych z jego postacią.
-
Masz kompleksy? To dobrze! – w ramach współpracy z kanałem youtube Nie wiem, ale się dowiem! mój tekst dotyczący kompleksów została przerobiony na ciekawą, przystępną animację z tekstem czytanym przez lektora.
Prowadzenie spotkań autorskich i wywiadów:
-
dr hab. Mirosław Piróg – spotkanie autorskie „Przypadki nie istnieją” 22.05.2018 – nagranie z współprowadzonego z dr. hab. Mirosławem Pirógiem spotkania dotyczącego zjawiska synchroniczności. Odbyło się ono w katowickim lokalu Pozytywna KAWKA.
-
Karol Froń – spotkanie autorskie 25.05.2018 – nagranie z prowadzonego przez mnie spotkania autorskiego z Karolem Froniem, autorem książki 100 Taktycznych Zasad Sprzedaży, które odbyło się w katowickim lokalu Pozytywna KAWKA
-
Andrzej Śmiech – spotkanie autorskie 27.03.2018 – nagranie z prowadzonego przez mnie spotkania autorskiego z Andrzejem Śmiechem, autorem książki Refleksje … ze Śmiechem, które odbyło się w katowickim lokalu Pozytywna KAWKA
-
Kamila Kozioł – spotkanie autorskie 16.05.2018 – nagranie z prowadzonego przeze mnie spotkania autorskiego z Kamilą Kozioł, autorką książki „W poczuciu własnej wartości”, które odbyło się w katowickim lokalu Pozytywna KAWKA
-
Elżbieta Krzyżaniak-Smolińska – spotkanie autorskie. 2018-03-02 – nagranie z prowadzonego przez mnie spotkania z Elżbietą Krzyżaniak-Smolińską, autorką książki „W cudzych butach”, które obyło się w lokalu katowickim lokalu Pozytywna KAWKA
- TRZYNAŚCIE LAT POŚWIĘCIŁEM NA PRZEPISYWANIE KRZYŻAKÓW – pisemny wywiad z ostatnim polskim skrybą Tadeuszem Modrzejewskim. Przeprowadziłem ją razem z narzeczoną Anną Szumiec. Ukazała się ona na łamach internetowego dwutygodnika kulturalnego artPAPIER.
Artykuły eksperckie:
-
Czym są archetypy i nieświadomość zbiorowa? – artykuł na portalu SiedemÓsmych poświęcony archetypom i nieświadomości zbiorowej
- Czym jest i jak osiągnąć stan flow – artykuł na portalu SiedemÓsmych przedstawiające najważniejsze informacje o psychologicznym stanie flow.
-
Cztery pozycje życiowe a relacje międzyludzkie – artykuł dla portalu SiedemÓsmych przedstawiający cztery pozycje życiowe zaproponowane przez Thomasa Anthonego Harrisa.
-
Mechanizm projekcji – jak psychika wpływa na postrzeganie rzeczywistości – artykuł dla portalu SiedemÓsmych przedstawiający w esencjonalny sposób psychologiczny mechanizm projekcji.
- Psychologia pozytywna: co daje satysfakcję, poczucie szczęścia i wpływa na dobrostan człowieka? – artykuł dla portalu SiedemÓsmych przedstawiający dziedzinę psychologii pozytywnej
-
Carl Gustav Jung – psychologia analityczna, archetypy i pierwowzór wariografu – artykuł dla portalu SiedemÓsmych prezentujący postać Carla Gustava Junga oraz jego koncepcję psychologiczną.
- Jak poradzić sobie z przykrymi emocjami i bolesną przeszłością (technika-uwalniania.com) – krótki tekst przedstawiający krok po kroku Technikę Uwalniania autorstwa Davida R. Hawkinsa
Artykuły naukowe:
- Czy bycie idealnym jest możliwe? Odpowiedź z perspektywy psychologii głębi Carla Gustava Junga (artykuł pochodzi z monografii naukowej Człowiek humanoidalny, humanistyczny, czy humanitarny? Red. B. Kuklińska, M. Gudowska. Lublin 2020) – artykuł naukowy pokazujący ludzkie dążenie do bycia idealnym w perspektywie psychologii analitycznej Carla Gustava Junga. Idealność rozpatrywana jest w kontekście relacji świadomość-nieświadomość. Analiza dotyczy podstawowych pojęć z zakresu Jungowskiej psychologii głębi, czyli persony, typów psychologicznych, kompleksów, archetypów oraz procesu indywiduacji.
- Świat alternatywny na kozetce – marzenie senne i Jung (artykuł pochodzi z monografii naukowej Przekraczanie granic. Triumf wyobraźni. Red. B. Kuklińska, M. Gudowska. A. Gudowski. Lublin 2018) – Artykuł naukowy poświęcony psychologii analitycznej Carla Gustava Junga. Czytelnik znajdzie w nim zaproponowany przez szwajcarskiego psychologa opis struktury psychicznej, a także sposoby pracy z marzeniami sennymi. Materiał teoretyczny opatrzony jest przykładami z pracy klinicznej Junga i współczesnego psychologia analitycznego – Ole Vedfelta.
- Koncepcja duszy Stanisława Przybyszewskiego na tle wybranych szkół psychologii głębi (artykuł z monografii naukowej Doczesne przygody ciała i ducha Red. B. Kulińska, M. Gudowska, A. Gudowski. Lublin 2016) – w tekście zestawiam poglądy Stanisława Przybyszewskiego (niedoszłego psychiatry i pisarza młodopolskiego) z psychoanalizą Freuda, psychologią analityczną Junga i psychologią archetypową Hillmana. Być może, gdyby nie został on wykreślony z listy studentów psychiatrii, stworzyłby jeden z ciekawszych systemów psychologicznych, który wyprzedziłby wiele przemyśleń i badań wyżej wspomnianych postaci…
Recenzje książek naukowych i popularnonaukowych dla działu Idee w internetowym dwutygodniku kulturalnym artPAPIER:
- NAUKOWE ŚLEDZTWO W SPRAWIE KULTU JUNGA (SONU SHAMDASANI: ‚KULTOWE FIKCJE’)
- UWAGA! TEREN BUDOWY MĘŻCZYZNY (MURRAY STEIN: ‚MĘŻCZYZNA W BUDOWIE’)
- AŁA! TYLKO NIE W SZCZEPIONKĘ! (EWA KRAWCZYK: ‚DLACZEGO SIĘ SZCZEPIMY?’)
- BACHELARD UKONTEKSTOWIANY I INTERPRETOWANY (‚GASTON BACHELARD. KONTEKSTY I INTERPRETACJE’)
- WSCHODNIE I ZACHODNIE SZLAKI KU NIEŚWIADOMOŚCI (PATRYCJA NEUMAN, ADRIAN R. KOWALSKI: ‚DROGI KU NIEŚWIADOMOŚCI. MIT I MEDYTACJA W PSYCHOLOGII GŁĘBI’)
- STUDIUM ‚MĘCZENNIKÓW MYŚLI’ (COSTICA BRADATAN ‚UMRZEĆ ZA IDEĘ’)
- DLACZEGO ŚNIMY? SEN I MARZENIA SENNE POD LUPĄ NAUKI (ALICE ROBB: ‚SIŁA SNÓW. JAK ŚNIĆ ŚWIADOMIE I ZMIENIĆ SWOJE ŻYCIE’)
- FILOLOGICZNA REWIZJA NARODZIN FILOZOFII (ZBIGNIEW DANEK: ‚PRAWDZIWE POCZĄTKI FILOZOFII’)
- NEOLIBERALNE URZĄDZANIE OPISUJĄCE SAMO SIEBIE (MICHAŁ MOKRZAN: ‚KLASA, KAPITAŁ I COACHING W DOBIE PÓŹNEGO KAPITALIZMU’)
- EUTORYKA, CZYLI SZTUKA PROWADZENIA DOBRYCH ROZMÓW (DOROTA KORWIN-PIOTROWSKA ‚EUTORYKA’)
- ‚PODEJRZANE TEORIE’ W ŚWIETLE NAUKI (ŁUKASZ LAMŻA: ‚ŚWIATY RÓWNOLEGŁE’)
- (BEZ)POŚREDNIA KONFRONTACJA Z NIEŚWIADOMOŚCIĄ (CARL GUSTAV JUNG: ‚CZERWONA KSIĘGA’)
- POJĘCIOWY MATRIX (GILLES FAUCONNIER, MARK TURNER: ‚JAK MYŚLIMY. MIESZANINY POJĘCIOWE I UKRYTA ZŁOŻONOŚĆ UMYSŁU’)
- MŁOT NA PSEUDONAUKĘ? (MASSIMO PIGLIUCCI: ‚BUJDA NA RESORACH. JAK ODRÓŻNIĆ NAUKĘ OD BREDNI’)
- HISTORIA SAMOURZECZYWISTNIAJĄCEJ SIĘ NIEŚWIADOMOŚCI (CARL GUSTAV JUNG: ‚WSPOMNIENIA, SNY, MYŚLI’) –
- Kronika obrazów i przejawów duszy (Paul S. MacDonald ‚Psyche. Dzieje pojęcia)
- KWANTOWA ‚ZUPA-ŚMIETNIK’ (ANDRZEJ DRAGAN ‚KWANTECHIZM, CZYLI KLATKA NA LUDZI’)
- ARCHETYPOWE OBLICZE BAŚNIE ANDERSENA (AGNIESZKA MIERNIK ‚DOMENY WYOBRAŹNI: ANDERSEN I JUNG’)